Novoročenky a PF aneb co všechno o novoročenkách nevíte.

Na začátek Vám chceme ukázat některé zajímavé letošní novoročeky:

PF 2016: jaká jsou? (artalk.cz)

Je překvapivé, kolik rozporuplných a zaručeně pravdivých informací si můžete přečíst o novoročenkách a zejména o historii novoročenek v knížkách, ale i nejrůznějších článcích v novinách a na nepřeberném množství internetových stránek. Pokud jste vášnivými milovníky novoročenek, či tak zvaných PFek či péefek doporučujeme k přečtení alespoň některé z následujících odkazů:

Od exlibris je blízko k novoročence. Štastný a veselý! Aneb numismatici přejí numismatikům. Všeobecné informace o novoročenkách naleznete na Wikipedii. Pf jako marketingový nástroj Novoročenka jako politická rozbuška. Pf by mělo respektovat pravidla etiky Ne každý má smysl pro humor "Elektronické novoročenky nesnáším..." Několik odstrašujících příkladů Vláda České republiky Vám přeje PF 2010 ... Vánoční přání pro americké patrioty...

Stejně jako dnes, i dříve byl jistě příchod Nového roku příležitostí k blahopřání a vyjádření víry v lepší budoucnost. A podobně jako dnes si lidé přáli z čiré lásky, z povinnosti či potřeby dostát dobrým mravům, ale i z touhy po zviditelnění. Stejně jako dnes byla novoročenka pro řadu blahopřejících velmi účinným reklamním předmětem. Nebudeme proto asi daleko od pravdy, pokud budeme předpokládat, že již ve starých civilizacích znali lidé novoročenky ať již v jakékoliv podobě.

O tom, že novoročenkou zdaleka nemusí být jen klasické papírové přání Vás jistě přesvědčí některé z následujících odkazů:

Keramické novoročenky Jana Kutálka